Zespół prawników praktyki prawa podatkowego w kancelarii SPCG świadczy usługi w zakresie kompleksowego doradztwa podatkowego. Sporządzamy opinie prawne w przedmiocie wykładni i stosowania przepisów prawa podatkowego. Oferujemy pomoc prawną na wszystkich etapach postępowań związanych ze zobowiązaniami podatkowymi, w tym również w postępowaniach sądowoadministracyjnych.
Na bieżąco analizujemy zmiany w uregulowaniach prawnych z zakresu prawa podatkowego oraz orzecznictwo i interpretacje podatkowe. Śledzimy też przebieg prac legislacyjnych dotyczących przepisów prawa podatkowego.
W niniejszym opracowaniu prezentujemy wybrane przez nas orzecznictwo sądów administracyjnych oraz interpretacje podatkowe, a także informacje o ważniejszych wprowadzonych lub planowanych zmianach w przepisach podatkowych.
Możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów straty powstałej w wyniku likwidacji środków trwałych w kwocie odpowiadającej nieumorzonej wartości zlikwidowanych środków trwałych - interpretacja podatkowa Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 8 maja 2020 r. sygn. 0111-KDIB1-2.4010.63.2020.1.ANK
Wnioskodawcą w sprawie była spółka kapitałowa, której głównym przedmiotem działalności gospodarczej była produkcja nośników optycznych w różnych formatach, tj. płyty DVD, Blu-Ray, CD i innych. Posiadane przez spółkę maszyny służące do ww. produkcji, które w związku z ich eksploatacją ulegały zużyciu i w konsekwencji traciły przydatność, podlegały usunięciu z ewidencji środków trwałych oraz fizycznej likwidacji. Spółka wystąpiła do organu podatkowego z zapytaniem, czy może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów stratę powstałą w wyniku likwidacji środków trwałych w kwocie odpowiadającej nieumorzonej wartości zlikwidowanych środków trwałych.
W ocenie spółki, w związku z likwidacją nie w pełni umorzonego środka trwałego posiadała ona prawo do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów niezamortyzowanej wartości środka trwałego na zasadach ogólnych, tj. w oparciu o art. 15 Ustawy o CIT, a jednocześnie nie mamy do czynienia z żadną z sytuacji wymienionych w katalogu wydatków nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów w art. 16 ust. 1 Ustawy o CIT.
Organ podatkowy uznał stanowisko spółki za prawidłowe.
Pobór podatku u źródła przez zagraniczny zakład polskiego rezydenta podatkowego - interpretacja ogólna Ministra Finansów z dnia 24 kwietnia 2020 r., sygn. SP4.8223.1.2020
Interpretacja ogólna została wydana w odniesieniu do obowiązku poboru zryczałtowanego podatku dochodowego (podatku u źródła) od wypłaty niektórych należności dokonywanych przez zagraniczny zakład polskiego rezydenta na rzecz nierezydenta.
Co do zasady, polski podatnik dokonujący wypłaty należności wymienionych w art. 21 Ustawy o CIT i 29 Ustawy o PIT jest obowiązany, jako płatnik, pobrać zryczałtowany podatek od tej wypłaty. Polskie przepisy podatkowe nie zawierają jednak regulacji dotyczących wprost sytuacji, gdy takiej wypłaty dokonuje zagraniczny zakład polskiego rezydenta na rzecz nierezydenta i gdy nabyte świadczenie jest związane z działalnością tego zakładu.
Ustosunkowując się do wskazanej powyżej kwestii Minister Finansów wskazał, że przyjmuje się fikcję prawną, zgodnie z którą zagraniczny zakład jest podmiotem odrębnym od tworzącego go macierzystego przedsiębiorstwa.
W konsekwencji, jeżeli zakład prowadzi działalność gospodarczą i ponosi ze swojego majątku wydatek z tytułu należności wymienionych w art. 21 Ustawy o CIT i 29 Ustawy o PIT, takie należności nie powinny być traktowane jako przychody uzyskane na terytorium Polski. W efekcie nie powinny być one opodatkowane podatkiem u źródła w Polsce, a zatem polski rezydent, ani jego zagraniczny zakład, nie mają obowiązku poboru podatku u źródła.
Opodatkowanie dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej IP BOX preferencyjną stawką podatkową - interpretacja podatkowa Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 5 maja 2020 r. sygn. 0115-KDIT1.4011.121.2020.2.KK
Stroną w sprawie była osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą w zakresie usług informatycznych. Wnioskodawca rozliczał się w oparciu o podatkową księgę przychodów i rozchodów. Jednocześnie, na potrzeby skorzystania z preferencyjnego opodatkowania wg stawki 5% podatku dochodowego od osób fizycznych (tzw. IP Box), prowadził odrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów ewidencję zgodnie z wymogami określonymi w art. 30cb Ustawy o PIT. W ramach prowadzonej działalności podatnika usługi były wykonywane na rzecz spółki kapitałowej z siedzibą w Polsce. Zgodnie z zawartą przez podatnika umową, w zakres jego obowiązków wchodziło tworzenie, dokonywanie lub rozwijanie własności intelektualnej, rozumianej jako wszystkie projekty wynalazcze, w tym wynalazki, wzory użytkowe i wzory przemysłowe, jak również utwory, znaki towarowe, bazy danych, know-how i inne przedmioty własności intelektualnej. W ramach umowy podatnik przenosił na spółkę majątkowe prawa autorskie do utworów (programów komputerowych) powstałych w związku z wykonywaniem umowy na wszystkich znanych w dacie zawarcia umowy polach eksploatacji. Podatnik świadczył również na rzecz spółki usługi programistyczne, polegające na tworzeniu programów komputerowych, których zadaniem jest testowanie i usprawnianie w sposób zautomatyzowany procesów wykorzystywanych przez klientów spółki w bieżącej działalności.
W związku z powyższym podatnik wystąpił z wnioskiem o wydanie interpretacji podatkowej, czy dochody z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uzyskane w ramach opisanego stanu faktycznego mogą podlegać opodatkowaniu preferencyjną stawką w wysokości 5%, zgodnie z art. 30ca ust. 1 Ustawy PIT, tzw. IP Box. W ocenie podatnika, spełniał on wszystkie warunki pozwalające na zastosowanie preferencyjnej stawki PIT.
Organ podatkowy nie przychylił się do stanowiska podatnika, uznając, że wskazane czynności wykonywane przez podatnika w ramach prowadzonej działalności gospodarczej polegają jedynie na wykonywaniu elementów składowych tworzonego oprogramowania, których nie można uznać za odrębne programy komputerowe. W konsekwencji wskazane efekty działalności prowadzonej przez podatnika nie stanowią kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, a tym samym nie uprawniają do zastosowanie preferencyjnej stawki opodatkowania w ramach tzw. IP Box.
Spółka zależna jako stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej - wyrok TSUE z dnia 7 maja 2020 r., sygn. C‑547/18
Sprawa dotyczyła polskiej spółki, która świadczyła na rzecz spółki matki z siedzibą w Korei Południowej usługi polegające na montażu płytek PCB przy użyciu materiałów i komponentów stanowiących własność spółki koreańskiej. Polska spółka uznała świadczone prze siebie usługi jako usługi podlegające opodatkowaniu VAT na terytorium Korei Płd.
Takie stanowisko zostało zakwestionowane przez fiskusa, który uznał, że polska spółka zależna stanowiła stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej spółki koreańskiej. W konsekwencji polska spółka została zobowiązana do opodatkowania usług montażu podatkiem VAT. Sprawa trafiła do WSA we Wrocławiu, który zwrócił się z pytaniem prejudycjalnym do TSUE.
W wydanym wyroku TSUE wskazał, że możliwe jest powstanie stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej przez spółkę zależną na rzecz spółki dominującej. Jest to jednak uzależnione od spełnienia innych, materialnych przesłanek ocenianych w kontekście rzeczywistości gospodarczej i handlowej. Nie można jednak wywodzić posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności w innym kraju z samego posiadania w tym kraju spółki zależnej.
Tarcza antykryzysowa 3.0.
Dnia 16 maja 2020 r. weszła w życie kolejna zmiana przepisów wchodzących w skład tzw. tarczy antykryzysowej (tzw. Tarcza 3.0.). Poniżej przedstawiamy główne wprowadzone przez tę ustawę zmiany mające znaczenie dla rozliczeń podatkowych.
Uchylenie przepisów o zawieszeniu terminów procesowych
Terminy w postępowaniach administracyjnych, sądowo-administracyjnych oraz przed sądami powszechnymi, których bieg uległ wstrzymaniu lub zawieszeniu na podstawie przepisów specustawy o przeciwdziałaniu skutkom pandemii rozpoczęły bieg lub wznowiły bieg po upływie 7 dni od dnia wejścia w życie nowej ustawy.
Podmioty uprawnione do świadczenia postojowego
Do świadczenia postojowego będą uprawnieni przedsiębiorcy którzy rozpoczęli działalność przed dniem 1 kwietnia 2020 r. Wcześniej do świadczenia postojowego byli uprawnieni przedsiębiorcy, którzy rozpoczęli działalność przed 1 lutego 2020 r.
Zwolnienie ze składek ZUS – rozszerzenie zakresu zwolnienia
Rozszerzony został zakres zwolnienia z opłacania składek ZUS dla osób opłacających je na własne ubezpieczenie, których przychód był wyższy niż 300 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia brutto w gospodarce narodowej w 2020 r., jeżeli ich dochód z tej działalności w pierwszym miesiącu, za który jest składany wniosek o zwolnienie z opłacania składek nie był wyższy niż 7.000 zł.
Opłata od audiowizualnych usług medialnych
Podmioty dostarczające audiowizualną usługę medialną na żądanie (VOD) będą zobowiązane do opłaty na rzecz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej opłaty w wysokości 1,5% przychodu uzyskanego z tytułu opłat za dostęp do udostępnianych publicznie audiowizualnych usług medialnych na żądanie albo przychodu uzyskanego z tytułu emisji przekazów handlowych, jeżeli ten przychód w danym okresie rozliczeniowym jest wyższy.
Zaniechanie poboru odsetek za zwłokę od niewpłaconej w terminie daniny solidarnościowej
Minister Finansów postanowił o zaniechaniu poboru odsetek za zwłokę naliczonych osobie fizycznej w okresie od dnia 1 maja 2020 r. do dnia 1 czerwca 2020 r. od niewpłaconej w terminie daniny solidarnościowej (rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 22 maja 2020 r. – Dz.U. poz. 916).
Przesunięcie terminów na złożenie IFT-2R
Minister Finansów po raz kolejny przesunął terminy do złożenia informacji IFT-2R (dot. podatników, którzy w ubiegłym roku wypłacali za granicę należności opodatkowanych „u źródła”). Termin do złożenia tej informacji został przedłużony do końca lipca 2020 r. Przedłużenie to dotyczy podatników, których rok podatkowy skończył się w okresie od 31 grudnia 2019 r. do 31 marca 2020 r. (rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 29 maja 2020 r. – Dz.U. poz. 962).
Przesunięcie terminów wpłaty zaliczek na PIT
Minister Finansów postanowił o kolejnym przesunięciu terminu wpłaty zaliczek na PIT i zryczałtowany podatek dochodowy pobranych przez płatników w marcu 2020 r. – do 20 sierpnia 2020 r. oraz pobranych w kwietniu 2020 r. – do 20 października 2020 r. Dotyczy to zaliczek na podatek od przychodów ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej lub spółdzielczego stosunku pracy oraz od zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego wypłacanych przez płatników. Przesunięciu ulegają też terminy wpłaty zaliczek na PIT pobranych w maju 2020 r. – do 20 grudnia 2020 r. Przesunięcie terminów ma zastosowanie do płatników, którzy ponieśli negatywne konsekwencje ekonomiczne z powodu COVID-19 (rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 1 czerwca 2020 r. – Dz.U. poz. 972).
Siedziba Kancelarii:
Kancelaria prawna
w Krakowie:
ul. Jabłonowskich 8
31-114 Kraków
Oddział w Warszawie:
Kancelaria prawna
w Warszawie:
ul. Złota 59
00-120 Warszawa
Oddział w Katowicach:
Kancelaria prawna
w Katowicach:
ul. Warszawska 10
40-006 Katowice
Oddział we Wrocławiu:
Kancelaria prawna
we Wrocławiu:
ul. św. Mikołaja 7
50-125 Wrocław
Prawo podatkowe – czerwiec 2020
© 2019 T. Studnicki, K. Płeszka, Z. Ćwiąkalski, J. Górski sp. k.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies w celu zapewnienia prawidłowego działania strony, w celach statystycznych oraz w celach optymalizacji korzystania ze strony. Możesz zmienić ustawienia cookies w swojej przeglądarce. Zobacz Politykę prywatności.