Zespół prawników praktyki prawa podatkowego w kancelarii SPCG świadczy usługi w zakresie kompleksowego doradztwa podatkowego. Sporządzamy opinie prawne w przedmiocie wykładni i stosowania przepisów prawa podatkowego. Oferujemy pomoc prawną na wszystkich etapach postępowań związanych ze zobowiązaniami podatkowymi, w tym również w postępowaniach sądowoadministracyjnych.
Na bieżąco analizujemy zmiany w uregulowaniach prawnych z zakresu prawa podatkowego oraz orzecznictwo i interpretacje podatkowe. Śledzimy też przebieg prac legislacyjnych dotyczących przepisów prawa podatkowego.
W niniejszym opracowaniu prezentujemy wybrane przez nas orzecznictwo sądów administracyjnych oraz interpretacje podatkowe, a także informacje o ważniejszych wprowadzonych lub planowanych zmianach w przepisach podatkowych.
Zapraszamy również na łamy naszego bloga, na których na bieżąco podejmujemy się interpretacji przepisów prawa, przede wszystkim z perspektywy przedsiębiorców.
Wymiana udziałów ze spółką kapitałową w organizacji jest transakcją neutralną podatkowo - interpretacja ogólna Ministra Finansów z dnia 25 września 2024 r., nr DD5.8203.2.2024
Minister Finansów wydał interpretację ogólną, w której stwierdził, że transakcja wymiany udziałów, w której uczestniczy spółka kapitałowa w organizacji jest neutralna podatkowo, tak samo, jak transakcja wymiany udziałów spółki kapitałowej wpisanej do KRS.
Dotychczasowe stanowisko organów podatkowych w tym przedmiocie było całkowicie odmienne. Przyjmowano, że transakcja wymiany udziałów, w której uczestniczy spółka kapitałowa w organizacji, nie jest neutralna podatkowo. Powyższe stanowisko miało wynikać z faktu, iż w załączniku nr 3 do uCIT i uPIT spółki kapitałowe w organizacji nie zostały wprost wymienione. Również orzecznictwo sądów administracyjnych w tym temacie nie było jednolite.
W ocenie Ministra Finansów, spółka kapitałowa w organizacji jest tylko formą przejściową – stadium spółki akcyjnej oraz spółki z o.o. W momencie wpisu spółki do KRS nie dochodzi do jakiegokolwiek przekształcenia w sferze praw i obowiązków spółki kapitałowej, lecz zgodnie z zasadą kontynuacji, ma miejsce ciągłość bytu prawnego tej spółki. Tym samym, mimo braku wyraźnego wskazania w załączniku nr 3 tego rodzaju spółek, transakcja wymiany udziałów z ich udziałem jest neutralna podatkowo.
Wypłata pożyczki na podstawie umowy zawartej w okresie przed opodatkowaniem tzw. estońskim CIT stanowi ukryty zysk - interpretacja zmieniająca Szefa KAS z dnia 11 września 2024 r., sygn. DOP4.8221.32.2023
Szef KAS wydał interpretację zmieniającą, w której uznał, że wypłata pożyczki przez spółkę opodatkowaną tzw. estońskim CIT na rzecz podmiotu powiązanego, również w oparciu o umowę pożyczki zawartą przed dniem przejścia na tę formę opodatkowania, stanowi ukryty zysk i podlega opodatkowaniu. W ocenie szefa KAS, dochód z tytułu ukrytych zysków powstaje w momencie faktycznej wypłaty środków z pożyczki, a nie w chwili zawarcia umowy, będącej podstawą dla takiej wypłaty.
Tym samym zmieniona została z urzędu interpretacja dyrektora KIS z dnia 30 września 2022 r. – sygn. 0111-KDIB1-1.4010.528.2022.1.MF.
Zaznaczyć należy, iż organy podatkowe od początku konsekwentnie uważają, że każda pożyczka udzielona na rzecz podmiotu powiązanego stanowi ukryty zysk. Tymczasem stanowisko części sądów administracyjnych jest odmienne i nakazuje – przy ocenie, czy pożyczka dla podmiotu powiązanego stanowi ukryty zysk – ustalenie, czy wiąże się ona z prawem do udziału w zyskach pożyczkodawcy.
Nieodpłatne udostępnienie pracowników innemu podmiotowi gospodarczemu jest opodatkowane VAT - wyrok WSA w Łodzi z dnia 25 września 2024 r., sygn. akt I SA/Łd 506/24
W wydanym wyroku WSA w Łodzi zajął stanowisko, iż podatnik, który nieodpłatnie udostępnił innemu podmiotowi gospodarczemu swoich pracowników do świadczenia przez nich pracy, ma obowiązek zapłaty podatku VAT z tytułu dokonania takiej czynności.
W postępowaniu podatkowym ustalono, iż podatnik prowadzi działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług kurierskich w lokalu w centrum handlowym. W tym samym lokalu usługi tego rodzaju świadczy również inny podmiot. Obaj przedsiębiorcy mają ten sam model działania, tożsamą bazę klientów, podobne umowy z kontrahentami oraz wspólny program do obsługi zamówień i rozliczeń nadawanych przesyłek. Podatnik przez okres kilku miesięcy udostępniał nieodpłatnie swoich pracowników na rzecz drugiego przedsiębiorcy, nie wystawiając z tego tytułu faktur VAT ani nie obciążając go żadnymi kosztami.
W ocenie organów podatkowych obu instancji, takie działanie należy zakwalifikować jako odpłatne świadczenie usług zgodnie z art. 8 ust. 2 ust. 2 uVAT, a na podatniku ciąży obowiązek zapłaty podatku VAT. Podatnik zakwestionował powyższe stanowisko. Wskazał, iż nie był zobowiązany do naliczenia VAT, a także nie miał możliwości odliczenia podatku naliczonego, bo wynagrodzenie pracowników nie jest obciążone VAT.
Sąd administracyjny nie podzielił stanowiska podatnika. Zwrócił uwagę, że w art. 8 ust. 2 pkt 2 uVAT (na który to powołuje się podatnik) nie ma przesłanki przysługiwania podatnikowi prawa do odliczenia podatku naliczonego – inaczej niż w art. 8 ust. 2 pkt 1 uVAT, który zawiera sformułowanie „jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego”. Dodał również, iż podatnik nie wykazał związku pomiędzy nieodpłatnym udostępnieniem pracowników a własną działalnością gospodarczą. Tym samym na podatniku ciąży obowiązek zapłaty podatku VAT.
Zwrot kosztów związanych z programem motywacyjnym zorganizowanym przez organizatora (spółkę dominującą) na rzecz pracowników spółki zależnej podlega opodatkowaniu VAT - wyrok NSA z dnia 9 października 2024 r., sygn. akt I FSK 89/21
NSA orzekł, iż w przypadku, gdy spółka zależna zwraca organizatorowi (spółce dominującej) koszty związane z wydaniem akcji w ramach programu motywacyjnego na rzecz pracowników spółki zależnej, to taki zwrot stanowi wynagrodzenie za usługę organizacji programu podlegającą opodatkowaniu VAT.
Z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej wystąpiła polska spółka zależna działająca w branży ubezpieczeniowej i należąca do międzynarodowej grupy kapitałowej. W ramach programu motywacyjnego część pracowników spółki zależnej ma otrzymać od spółki dominującej z siedzibą w USA nieodpłatnie akcje, a ta następnie obciążyć ma spółkę zależną kosztami ich wydania.
W ocenie spółki zależnej, zwrot kosztów programu motywacyjnego organizowanego przez spółkę dominującą z grupy kapitałowej, w części odpowiadającej wartości akcji wyemitowanych oraz wydanych dla jej pracowników, nie podlega opodatkowaniu VAT. W razie zaś braku podstaw do przyjęcia takiego stanowiska, w ocenie spółki usługa to korzysta ze zwolnienia z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 41 uVAT (jako usługa, której przedmiotem są instrumenty finansowe).
Ze stanowiskiem tym nie zgodził się dyrektor KIS, wskazując, iż spółka dominująca świadczy na rzecz spółki zależnej usługę organizacji i zarządzania programem motywacyjnym opodatkowaną podatkiem VAT w wysokości 23%. Miejscem świadczenia usługi zgodnie z art. 28b ust. 1 uVAT będzie natomiast miejsce siedziby usługobiorcy – spółki zależnej.
Sądy administracyjne obu instancji podzieliły stanowisko zawarte w interpretacji. WSA w Warszawie orzekł, iż zwrot przez spółkę zależną organizatorowi kosztów związanych z wydaniem akcji w ramach programu motywacyjnego stanowi wynagrodzenie za usługę organizacji tego programu i podlega opodatkowaniu VAT. W ocenie NSA, brak jest również podstaw do zwolnienia z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 41 uVAT, ponieważ spółka zależna wypłacając wynagrodzenie nie nabywa instrumentów finansowych oraz nie działa jako pośrednik w procesie obejmowania akcji przez pracowników.
Globalny podatek wyrównawczy – projekt w Sejmie
Sejm skierował do komisji projekt ustawy wdrażającej globalny podatek wyrównawczy. Podatkiem tym będą objęte grupy kapitałowej, których skonsolidowane przychody przekroczą rocznie próg ustawowy na poziomie 750 mln euro. Jeśli efektywny poziom opodatkowania danej grupy międzynarodowej, w określonej jurysdykcji, będzie niższy niż 15 proc., nowy podatek zostanie nałożony. Przepisy mają wejść w życie z początkiem 2025 r.
Kasowy PIT dla małych podatników od 1 stycznia 2025 r.
Od 1 stycznia 2025 r. tzw. mali podatnicy, których przychody w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyły kwoty 1 mln zł oraz przedsiębiorcy rozpoczynający prowadzenie działalności gospodarczej będą mogli rozliczyć podatek PIT według metody kasowej. Wybór kasowego PIT będzie dobrowolną formą rozliczeń, którą podatnik będzie wybierał, składając oświadczenie naczelnikowi urzędu skarbowego. Zakłada ona, iż przedsiębiorca będzie płacić PIT dopiero po faktycznym otrzymaniu zapłaty za wydany towar albo wykonaną usługę oraz potrącać koszty uzyskania przychodów po dokonaniu zapłaty za otrzymany towar lub wykonaną usługę.
Rząd przyjął projekt nowelizacji przepisów o podatku od nieruchomości
Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, który reguluje m.in. kwestie podatku od nieruchomości. Nowe przepisy mają wejść w życie w dniu 1 stycznia 2025 r. Projekt zakłada:
Siedziba Kancelarii:
Kancelaria prawna
w Krakowie:
ul. Jabłonowskich 8
31-114 Kraków
Oddział w Warszawie:
Kancelaria prawna
w Warszawie:
ul. Złota 59
00-120 Warszawa
Oddział w Katowicach:
Kancelaria prawna
w Katowicach:
ul. Warszawska 10
40-006 Katowice
Oddział we Wrocławiu:
Kancelaria prawna
we Wrocławiu:
ul. św. Mikołaja 7
50-125 Wrocław
Prawo podatkowe – październik 2024
© 2019 T. Studnicki, K. Płeszka, Z. Ćwiąkalski, J. Górski sp. k.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies w celu zapewnienia prawidłowego działania strony, w celach statystycznych oraz w celach optymalizacji korzystania ze strony. Możesz zmienić ustawienia cookies w swojej przeglądarce. Zobacz Politykę prywatności.